REJS – Dominikańskie Duszpasterstwo Młodzieży

REGULAMIN DUSZPASTERSTWA MŁODZIEŻY „REJS”

 

OGÓLNE

  1. Dominikańskie Duszpasterstwo Młodzieży „Rejs” jest dziełem Konwentu św. Józefa w Warszawie na Służewie. Przeor konwentu deleguje braci bezpośrednio odpowiedzialnych za prowadzenie Duszpasterstwa, zwanych dalej duszpasterzami. Obecnie duszpasterzami są: o. Dariusz Czajkowski OP (główny duszpasterz) i o. Piotr Laskowski OP (duszpasterz wspomagający).

    2. Duszpasterstwo jest wspólnotą o charakterze formacyjnym. Za formację odpowiedzialni są bezpośrednio duszpasterze. Głównym celem Duszpasterstwa jest wspólne poszukiwanie żywego Boga, poznawanie i pogłębianie wiary chrześcijańskiej oraz rozwój na płaszczyźnie ogólnoludzkiej. Najważniejszymi środkami, którymi osiągamy ten cel są wspólna modlitwa, głoszenie Słowa Bożego przez duszpasterzy oraz stwarzanie środowiska, które wspiera budowanie zdrowych relacji opartych na Ewangelii.

    3. Duszpasterstwo otwarte jest na osoby pytające, wątpiące i poszukujące w kwestiach wiary i Kościoła. Niemniej wyrażanie tych postaw nie może przybrać formy propagowania, głoszenia i rozpowszechniania treści oraz zachęcania do działań niezgodnych z Ewangelią i nauczaniem Kościoła Katolickiego.

    4. Członkami Duszpasterstwa mogą być tylko uczniowie szkół średnich. ,,Rejsowiczem” zostaje się poprzez uczestniczenie w spotkaniach duszpasterskich oraz dostarczenie podpisanej przez rodziców zgody. Za nieprzestrzeganie regulaminu duszpasterze mają prawo zastosować różnego rodzaju konsekwencje w zależności od skali przewinienia: upomnienie, odebranie przywileju (np. odmówienie udziału w wyjeździe duszpasterskim), rozmowa z rodzicem, wydalenie z Duszpasterstwa.

    5. W działania Duszpasterstwa i współpracę z duszpasterzami zaangażowani są tzw. funkcyjni (Odpowiedzialni za Rejs, Kantorzy, Ceremoniarze, Kronikarz, Odpowiedzialni za Social Media i in.). Ich zadaniem jest koordynacja powierzonych im sekcji Duszpasterstwa i realizacja zadań, do których się zobowiązali. Funkcyjni wybierani są spośród Rejsowiczów bezpośrednio przez duszpasterzy. Wcześniej proszą o wskazanie kandydatur odchodzących funkcyjnych. Kadencja funkcyjnych trwa cały rok szkolny. W poszczególnych przypadkach może ona zostać przedłużona o kolejny rok lub skrócona do półrocza.

    6. W relacjach w Duszpasterstwie kierujemy się wzajemnym szacunkiem i zasadami kultury. Funkcjonujące w naszym klasztorze Standardy Ochrony Małoletnich precyzują zasady wzajemnych relacji między duszpasterzami, pomocniczymi opiekunami oraz członkami duszpasterstwa. Wspomniany dokument można znaleźć na stronie: https://sluzew.dominikanie.pl/standardy-ochrony-maloletnich/

    7. Dla zachowania właściwej relacji duszpasterskiej Rejsowicze powinni do duszpasterzy zwracać się formą ,,proszę Ojca” lub „,Ojcze”, nie powinni mówić do nich po imieniu.

    8. Głównym zadaniem duszpasterzy w ramach Duszpasterstwa jest sprawowanie sakramentów, głoszenie Słowa na liturgii lub podczas spotkań formacyjnych i prowadzenie rozmów indywidualnych.

    9. Do obowiązków duszpasterzy należy także opieka nad młodzieżą pełniącą posługę liturgiczną na niedzielnych mszach o 18:30, czyli nad scholą i ministrantami.

    10. Media społecznościowe Rejsu służą realizacji celów Duszpasterstwa. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania z tych kanałów komunikacji postów, komentarzy i wiadomości, które nie wiążą się z celami naszej wspólnoty.

    11. Spowiedzi i indywidualne rozmowy z duszpasterzami mogą odbywać się tylko w miejscach do tego przeznaczonych (konfesjonał, spowiednica, rozmównica) lub w przestrzeniach otwartych dostępnych dla innych osób (ogród klasztorny, teren wokół klasztoru itp.).

    12. Wszelkie nadużycia dotyczące przekraczania granic fizycznych bądź emocjonalnych wśród Rejsowiczów należy zgłosić duszpasterzom lub osobom odpowiedzialnym za prewencję w naszym klasztorze. Aktualną listę tych osób można znaleźć pod adresem: https://sluzew.dominikanie.pl/standardy-ochrony-maloletnich/

    13. W relacjach w Duszpasterstwie zabronione są wszelkie formy stalkingu (uporczywego nękania). W przypadku stosowania tej formy przemocy emocjonalnej duszpasterze mogą wyciągnąć konsekwencje, od upomnienia po wykluczenie stalkera z Duszpasterstwa.

    14. Zabrania się posiadania, rozprowadzania i używania przez członków Duszpasterstwa substancji psychoaktywnych, środków odurzających: alkoholu, leków uspokajających i nasennych, substancji halucynogennych, tytoniu, nikotyny, narkotyków, dopalaczy etc.

    15. Jeżeli zachowanie któregoś z duszpasterzy zaniepokoi członków Duszpasterstwa, należy to zgłosić przeorowi klasztoru lub innym osobom odpowiedzialnym – kompletna lista kontaktów: https://sluzew.dominikanie.pl/standardy-ochrony-maloletnich/. Obecnie przeorem jest o. Lucjan Sobkowicz OP ([email protected]).

    16. Każdy kto uczestniczy w spotkaniach, choćby jednorazowo, jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu. Na spotkaniach nie jest sprawdzana obecność. Duszpasterze biorą odpowiedzialność jedynie za Rejsowiczów obecnych na spotkaniach oficjalnych. Osoby, które po pierwszym spotkaniu w Rejsie będą chciały nadal uczestniczyć w spotkaniach Duszpasterstwa zobowiązane są dostarczyć podpisaną przez rodziców (lub prawnych opiekunów) zgodę. Wydrukowany wzór dostępny jest w Duszpasterstwie.

    17. Regulamin dostępny jest w widocznym miejscu w pomieszczeniu duszpasterskim („Duży Rejs”), na oficjalnej stronie internetowej Duszpasterstwa (www.rejs.sluzew.dominikanie.pl) oraz na Facebooku (ddmRejs). O istnieniu regulaminu i obowiązku przestrzegania go informują młodzież duszpasterze.

    POMIESZCZENIA DUSZPASTERSTWA

    18. Pomieszczenia „rejsowe” służą do oficjalnych spotkań całego Duszpasterstwa w piątki i niedziele (18:30-22:00), do spotkań dodatkowych dla mniejszych grup w soboty (17:00-22:00), do prób scholi w niedziele (16:30-18:30). O innych oficjalnych wydarzeniach duszpasterskich informujemy z wyprzedzeniem na spotkaniach oraz drogą elektroniczną.

    19. Członkowie Duszpasterstwa mogą korzystać z sali „Dużego Rejsu” poza oficjalnymi spotkaniami, we wszystkie dni tygodnia, pojedynczo lub w małych grupach, w celach towarzyskich, odpoczynku po szkole lub do indywidualnej nauki poza lekcjami szkolnymi (godziny popołudniowe, do 22:00). Warunkiem tego pozaoficjalnego korzystania z sali jest wcześniejsze poinformowanie duszpasterzy o ilości przebywających osób i celu spotkania. Klucz udostępniany jest przez pracownika furty klasztornej po wcześniejszym wpisaniu się Rejsowicza do zeszytu.

    20. Poza duszpasterzami klucz do wszystkich pomieszczeń Duszpasterstwa („Duży Rejs”, „Mały Rejs”, magazynek) posiada 5 osób funkcyjnych (dwoje Odpowiedzialnych i trzech Kantorów). Dostęp do magazynku mają 2 osoby funkcyjne (dwaj Ceremoniarze). Funkcyjni korzystają z sal tylko w celach duszpasterskich, nie mogą przekazywać kluczy i otwierać sal innym osobom.

    21. Nie organizuje się w pomieszczeniach Duszpasterstwa randek lub innego rodzaju prywatnych spotkań, do których inni nie mogliby swobodnie dołączyć. Nie wolno zamykać się kluczem od środka.

    22. Wejścia zewnętrzne budynku duszpasterskiego i kościoła prowadzące do Duszpasterstwa są monitorowane. Administratorem danych z monitoringu jest Konwent św. Józefa w Warszawie. Duszpasterze mają prawo wglądu do tych danych.

    23. Rejsowicze mogą przebywać w pomieszczeniach Duszpasterstwa do godz. 22:00.

    24. Nocowanie Rejsowiczów w pomieszczeniach duszpasterskich jest możliwe, ale jedynie za zgodą duszpasterzy, przełożonego klasztoru oraz rodziców.

    25. Przebywanie i nocowanie młodzieży z innych duszpasterstw w pomieszczeniach Rejsu jest możliwe, ale jedynie za zgodą duszpasterzy, przełożonego klasztoru oraz rodziców.

    26. Nocowanie Rejsowiczów w innym dominikańskim duszpasterstwie młodzieży załatwiamy przez pośrednictwo duszpasterza.

    27. Na wyjazdach duszpasterskich i w pomieszczeniach Rejsu zabronione jest spanie na jednym łóżku osób różnych płci.

    28. Niektóre spotkania Rejsu (gł. z zaproszonymi gośćmi) są fotografowane przez duszpasterza lub wybraną osobę, w celu dokumentacji lub promocji Duszpasterstwa. Zdjęcia umieszczane są później w kronice lub na profilach w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Uczestniczenie w spotkaniach (jak i na wyjazdach/wyjściach) Duszpasterstwa Rejs oznacza zgodę na wykorzystywanie własnego wizerunku w wyżej opisany sposób. Dane osobowe oraz wizerunek członków Duszpasterstwa przetwarzane są zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa Ochrony Danych Osobowych w Klasztorze Zakonu Kaznodziejskiego z dn. 1 kwietnia 2022 roku.

    WYJAZDY/WYJŚCIA DUSZPASTERSKIE

    29. Wyjazdy/wyjścia duszpasterskie Rejsowiczów to takie, w których bierze udział duszpasterz.

    30. Na wyjazdy duszpasterskie mogą jechać tylko członkowie Duszpasterstwa. W wyjątkowych sytuacjach mogą jechać osoby nie związane z Duszpasterstwem, ale tylko po uzyskaniu zgody duszpasterza.

    31. Na wyjazdach duszpasterskich dodatkowo obowiązuje ,,Regulamin wyjazdów Dominikańskiego Duszpasterstwa Młodzieży REJS”, udostępniany przed wyjazdem i podpisywany każdorazowo przez uczestników i ich rodziców lub opiekunów prawnych.

    32. Na wyjazdach duszpasterskich duszpasterze zajmują własne pokoje. Nigdy nie dzielą ich z Rejsowiczami.

    POSTANOWIENIA KOŃCOWE
    33. Duszpasterze mogą w szczególnych przypadkach dyspensować od zasad niniejszego Regulaminu.
    34. W przypadkach nie zawartych w niniejszym Regulaminie rozstrzygają duszpasterze.
    35. Wszelkie zmiany w Regulaminie będą podawane do publicznej wiadomości w Duszpasterstwie.

 

Warszawa, 25.10.2024 r.